Biuletyn Informacji Publicznej
ops ops

Aktualności

2015-07-08 INFORMACJA DLA OSÓB POSZKODOWANYCH W WYNIKU SILNEGO WIATRU w dniu 8 lipca 2015r.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach ul. Kolejowa 37 informuje, że przyjmuje informacje dotyczące zniszczeń części mieszkalnej budynków.

Osoby poszkodowane prosimy o kontakt osobisty z pracownikami:

·         Joanna Kolosa

·         Krzysztof Matuszek

przy ul. Kolejowej 37 (parter) pokój nr 5.

 

Jednocześnie informujemy, że Ośrodek czynny jest

od poniedziałku do środy: w godz. 7.00. – 15.00.

czwartek: 7.00. – 17.00.

piątek: 7.00. – 13.00.

2015-06-24 Wyjątkowi goście w Świetlicy "Zatoka"

aktualnosci

      W sobotę 13 VI o godzinie 10.00 przed naszą świetlicę podjechało około 20 motocyklistów z klubu 1st SOUTH POLAND FREE CHAPTER. Dzieci z niecierpliwością wypatrywały swoich gości. Spotkanie rozpoczęliśmy od wzajemnego poznania się. Dzieci zostały też obdarowane prezentami ufundowanymi przez naszych gości. W podziękowaniu wręczyły motocyklistom własnoręcznie zrobione na zajęciach z grafiki komputerowej dyplomy.
         Kolejną atrakcją były wspólne zabawy z chustą animacyjną oraz odśpiewanie piosenki w języku francuskim z pokazywaniem, brawurowo poprowadzone przez Panią Marię Januszewską, jedną z motocyklistek, która mocno zaangażowała się w organizację tego spotkania. 
      Motocykliści przywieźli ze sobą uśmiech, wielkie serca i dobry humor. Wspólne grillowanie sprzyjało budowaniu wzajemnych więzi. Wielką niespodzianką dla dzieci była podarowana im przez zaprzyjaźnionych cyklistów trampolina, którą Dyrektor Klubu Pan Adam Meus i jego żona Małgorzata przekazali w tym dniu gospodarzom „Zatoki”. Dzieci w sposób szczególny upodobały sobie Panią Małgorzatę Meus, którą nazwały ciocią Gosią i nie opuszczały jej do końca imprezy.
       W konkursie na rymowankę o motorach zwyciężyła Karolina tekstem: „motory straszne potwory” i odebrała specjalną nagrodę.
       Uwieńczeniem spotkania był przejazd na motorach do "Lasku", gdzie odbył się slalom i przejażdżki z dziećmi. Dzieci zsiadały z motocykli urzeczone przyjemnością jazdy, a i wychowawcy głośno wyrażali swoje wrażenia. Na koniec na płycie sceny wykonano pożegnalne zdjęcie, po czym dzieci gromkimi brawami podziękowały swoim gościom, którzy z głośnym warkotem motorów opuszczali park. Zachwycone dzieci czekają na kolejny przyjazd.
       Panu Burmistrzowi Marianowi Błachutowi serdecznie dziękujemy za wyrażenie zgody na wykorzystanie terenu parku miejskiego do przejazdów na motocyklach w tym dniu, co pozwoliło naszym podopiecznym na przeżycie niezapomnianych wrażeń, a Straży Miejskiej za zabezpieczenie imprezy na tym terenie.


aktualnosci

2015-06-24 Dzień Dziecka z NOWĄ INICJATYWĄ

aktualnosci

W tym roku obchody Dnia Dziecka w naszej świetlicy „Zatoka” uświetnili goście ze  stowarzyszenia Nowa Inicjatywa. Dokładnie 1 VI w poniedziałek, przybyli do naszej placówki, aby wspólnie z dziećmi świętować ten dzień: Prezes Stowarzyszenia Pan Marian Błachut, Wiceprezes Pan Maciej Kołoczek oraz członkowie: Pani Iwona Błachut, Pani Magdalena Kubik, Pan Bartłomiej Fajfer, Pan Stanisław Pięta, Pan Stanisław Pindel, Pan Andrzej Maj oraz Pan Kazimierz Kwaśniak.
Na początku spotkania w imieniu wszystkich podopiecznych oraz kadry świetlicy gorąco przywitali miłych gości Roksana i Kuba. Następnie  głos zabrał Pan Marian Błachut, który złożył dzieciom serdeczne życzenia z okazji ich święta.
Wielką niespodzianką dla naszych podopiecznych były prezenty, którymi zostali obdarowani. Fundatorzy zadbali o to aby w paczkach znalazły się gry i zabawki edukacyjne dobrane indywidualnie do wieku i potrzeb dzieci oraz kolorowe artykuły plastyczne, które umożliwią obdarowanym rozwijanie ich zdolności i zainteresowań. Nie zabrakło też słodyczy tak lubianych przez wszystkie dzieci.
Podziękowania w imieniu wszystkich podopiecznych świetlicy złożyła najstarsza z nich Natalia. Dzieci wręczyły swoim gościom ikonę przedstawiającą patrona naszego miasta św. Andrzeja Bobolę, wykonaną pod opieką Pani Agnieszki Waliczek, na zajęciach plastycznych, techniką decoupage, oraz herb miasta Czechowic-Dziedzic.
Pragniemy jeszcze raz gorąco podziękować naszym darczyńcom ze stowarzyszenia Nowa Inicjatywa, za ich wieloletnią pomoc, obecność i wsparcie dla naszej placówki oraz za to, że w ten dzień szczególnie zadbali aby nasze dzieci wracały do swoich domów z radością i uśmiechem na twarzy.


aktualnosci

2015-05-07 Ogłoszenie

Ośrodek Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach informuje, że w dniu 8 maja 2015 r. w godz. 1600-1700 oraz w dniu 29 maja 2015 r. w godz. 1430-1530 w siedzibie Ośrodka przy ul. Kolejowej 37 istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych porad prawnych.

Porady udzielane będą w pokoju  nr 16 na I piętrze i  nie wymagają wcześniejszego zgłoszenia.
2015-04-10 Grupa wsparcia dla osób doświadczających przemocy

Biuro ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom informuje, że od maja br. na terenie Gminy zostanie uruchomiona grupa wsparcia dla osób doświadczających przemocy. Spotkania grupy odbywać się będą w każdy wtorek w godzinach 17.00-19.00, w Punkcie Konsultacyjnym przy ul. Nad Białką 1b.

Grupa powstała z myślą o osobach borykających się  z problemami życiowymi, doświadczających różnych trudności życiowych, doświadczających agresji fizycznej lub słownej, doświadczających poniżenia i bezradności.

Ogromna siła oddziaływania grupy wiąże się z możliwością doświadczania, że nie jesteśmy sami w przeżywaniu swoich uczuć, cierpienia i lęków, a także radości i wzlotów. Uczestnictwo w grupie może stać się wyjątkowym doświadczeniem poznawczym, emocjonalnym i egzystencjalnym, inspirującym i pobudzającym zmiany w zakresie własnego rozwoju oraz podniesienia jakości i satysfakcji z życia. Cele grupy będą realizowane m.in. przez dzielenie się doświadczeniem, dzielenie się wsparciem emocjonalnym, zwalczanie poczucia bezradności wobec problemu, własnej trudnej sytuacji życiowej, budowaniem siły, nadziei i poczucia wartości wśród uczestników.

Każdego uczestnika obowiązuje zasada zachowania tajemnicy. Wszystko, co zostanie powiedziane w trakcie spotkań pozostanie w gronie osób biorących udział w spotkaniach. Zajęcia prowadzone będą przez dwie doświadczone psychoterapeutki: Annę Arcisz-Gruszkę oraz Aleksandrę Hałas.

Grupa adresowana jest wyłącznie dla mieszkańców Gminy Czechowice-Dziedzice. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisy na pierwsze zajęcia przyjmuje Agnieszka Borowska-Paszek - kierownik Biura ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom, w godzinach pracy Urzędu Miejskiego.

Biuro ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom
Urząd Miejski
Plac Jana Pawła II 3/3
Tel. 032 214 72177 lub 032 214 7161
2015-04-03 Ogłoszenie

Ośrodek Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach informuje, że w dniu 10 kwietnia 2015 r. w godz. 1330-1430 w siedzibie Ośrodka przy ul. Kolejowej 37 istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych porad prawnych.

Porady udzielane będą w pokoju  nr 16 na I piętrze i  nie wymagają wcześniejszego zgłoszenia.2015-04-02 Ogłoszenie Fundacji Psychologii Zdrowia

Fundacja Studio Psychologii Zdrowia której celem jest zapewnianie opieki i wsparcia dzieciom i młodzieży żyjącej z HIV /AIDS i ich rodzinom, oraz uzależnionej młodzieży i dorosłym realizuje projekt w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG - RODZINA NA PLUS.

W ramach działań projektowych stworzyliśmy portal www.rodzina-na-plus.pl. Celem projektu jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu rodzin z dziećmi zakażonymi wirusem HIV poprzez prowadzenie poradnictwa i innych form wsparcia w dużej części opartych na działaniach portalu i narzędzi komunikacji internetowej.

Portal www.rodzina-na-plus.pl będzie dostarczał wiedzy na temat HIV/AIDS ogółowi społeczeństwa, będzie również działał jako poradnia on-line dla rodzin, których dotyczy problem HIV/AIDS.

Załącznik nr 1
Plakat
 

Fundacja Studio Psychologii Zdrowia
Pruszków, ul. Wesoła 13 lok. 4
05-800, poczta Pruszków
Województwo Mazowieckie
tel. 500 153 783, faks: 22 478 33 01,
e-mail:
fundacjaspz@gmail.com
www.studio-psychologii.pl
2015-03-10 Ogłoszenie Stowarzyszenia SPES

Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES informuje, że rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, opiekujące się dziećmi w ciężkim stanie klinicznym, mogą ubiegać się o roczne stypendium Stowarzyszenia SPES.

Wnioski przyjmujemy do 6 kwietnia br.

Szczegółowe informacje znajdują się w załączonych materiałach oraz na stronie: www.spes.org.pl/stypendia

Stypendia SPES - informacja

Stypendia SPES - plakat
2015-02-27 Ogłoszenie

Ośrodek Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach informuje, że w dniu 6 marca 2015 r. w godz. 1330-1430 w siedzibie Ośrodka przy ul. Kolejowej 37 istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych porad prawnych.

Porady udzielane będą w pokoju  nr 16 na I piętrze i  nie wymagają wcześniejszego zgłoszenia.


2015-02-16 Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

W dniach 23 - 28 lutego 2015r. będą miały miejsce obchody corocznego Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Podczas Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem można uzyskać poradę m.in. takich specjalistów jak psycholog, prawnik, komornik, kurator, policjant, doradca finansowy, mediator, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Rzecznik Praw Dziecka.

 

Śląska Fundacja Błękitny Krzyż koordynuje dyżury specjalistów na terenie Bielska-Białej oraz Pszczyny. Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu:  33 498 69 48 lub pod adresem mailowym:  pokrzywdzeni@bk-europe.pl

Harmonogram porad udzielanych przez specjalistów
2015-01-29 Ogłoszenie Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż

Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem udziela  bezpłatnej pomocy prawnej oraz psychologicznej w formie osobistej, telefonicznej i e-mailowej.

 

tel. 33 498 69 48            e-mail: pokrzywdzeni@bk-europe.pl

Porady udzielane są w następujących miejscowościach:

- Bielsko-Biała

- Żywiec

- Czechowice-Dziedzice

- Pszczyna

- Sosnowiec

- Siemianowice Śląskie

 

Więcej informacji na stronie internetowej  www.bk-europe.pl
2015-01-16 Badania dotyczące działań na rzecz osób bezdomnych

Ośrodek Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach, zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej koordynuje badania dotyczące realizacji działań na rzecz ludzi bezdomnych. W ramach tego zadania Ośrodek Pomocy Społecznej przy współpracy ze służbami porządkowymi działającymi na terenie gminy, tj. Komisariatem Policji i Strażą Miejską przeprowadza w nocy z 21 na 22 stycznia 2015 r. spis osób bezdomnych przebywających w Noclegowni, na dworcach kolejowych, w opuszczonych budynkach, w parkach, na klatkach schodowych i wszelkich innych miejscach na terenie gminy Czechowice-Dziedzice.

Zwracamy się z prośbą do mieszkańców miasta i gminy Czechowice-Dziedzice o zwrócenie szczególnej uwagi na przebywające w sąsiedztwie osoby bezdomne oraz o przekazanie tych informacji do Ośrodka Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Kolejowej 37, pod nr telefonu: 32 215-44-09.
2015-01-13 Ogłoszenie

Inkubator Społecznej Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej organizuje w dniu 20.01.2015r. o godz. 13.00 bezpłatne spotkanie pn: Jak pozyskać dofinansowanie ze środków PFRON.

program spotkania
2015-01-02 Ogłoszenie

Inkubator Społecznej Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz osoby fizyczne zainteresowane uzyskaniem wiedzy z tematyki III sektora w dniu 12.01.2015r. na godz. 9.00 na bezpłatne spotkanie pn: „Niepełnosprawni pełnosprawni w ngo”

Program spotkania
2014-12-17 Ogłoszenie

Informujemy, że 24 grudnia 2014 r. (Wigilia) Ośrodek Pomocy Spolecznej będzie nieczynny


2014-12-15 Spotkanie Mikołajkowe w Świetlicy "Zatoka"

aktualnosci

W dniu 03.12.2014 r. o godz.16.00 odbyło się spotkanie mikołajkowe dla rodzin objętych wsparciem asystenta rodziny, zorganizowane przez pracowników Działu Wspierania Rodziny Ośrodka Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach. Wzięło w nim udział ok.70 osób, w tym 42 dzieci. Atrakcji nie brakowało, były tańce, świąteczne konkurencje i konkursy, malowanie twarzy, balonowe zoo - zabawą dowodził elf i renifer a zakończył ją św.Mikołaj, wręczając dzieciom prezenty.

Podziękowania dla Agencji Artystycznej „Instytut Uśmiechu” prowadzącej zabawę, PPHU „Lukfarm-bis” za przygotowanie pysznego poczęstunku oraz wszystkim rodzicom, którzy z zaangażowaniem i aktywnością włączyli się do wspólnej zabawy z dziećmi 


aktualnosciaktualnosciaktualnosci

2014-12-05 Spotkanie z Mikołajem w Ligocie

aktualnosci

W dniu 04.12.2014 r. o godz. 1600 w Domu Kultury w Ligocie Miliardowicach odbyło się spotkanie z Mikołajem, w którym wzięło udział 46 dzieci i 23 opiekunów z terenu Bronowa, Ligoty i Zabrzega. Zabawa została zorganizowana przez pracowników socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach - Punkt Terenowy w Zabrzegu.Do zorganizowania spotkania w dużej mierze przyczynili się lokalni darczyńcy, którym serdecznie dziękujemy za umiejętność dzielenia się z tymi, którzy tego najbardziej potrzebują.

Lista osób/ firm, które wsparły spotkanie z Mikołajem w Ligocie.

POMOC  FINANSOWA:
1. Józef Zbijowski Usługi Ślusarskie Ogólnobudowlane i Transportowe Bronów ul. Czyża 7
2.    Stanisław Budny i Michał Budny „DABI” S.J. Ligota. ul. Jesionowa 22
3.    Agata Dąbrowska Bank Spółdzielczy Czechowice-Dz ul. Słowackiego 14
4.     Zakład Wyrobów Metalowych „STRUMET” Strumień ul. Ks. Londzina 61
5.    Skład Opałowy P. Maria i Tadeusz Kalińscy Zabrzeg ul. Sikorskiego 13
6.    Tomasz Szczypka Gospodarstwo Specjalistyczne Produkcja Jaj Konsumpcyjnych Ligota ul. Tartaczna 19
7.    Piotr Londzin „LONTEX” Czechowice-Dziedzice ul. Ligocka 55
8.    Elżbieta i Henryk Chlebkowie  Części „TIR” Ligota ul. Miliardowicka 73
9.    Kazimierz Kobiela Betoniarstwo  Zabrzeg ul. Sikorskiego 19
10. Grzegorz Zontek F.H. GREGORIO Zabrzeg ul. Widna 1
11.  Andrzej Kłaptocz MAK-BUD Zakład Robót Inżynieryjno - Budowlanych Ligota ul. Wspólna 21

POMOC W  NATURZE:
1.    P. Monika Filapek Zabrzeg -  ciasta
2.    P. Beata Łącka PPHU BEKAR Czechowice-Dz ul. Piasta 22- kartony na wystrój sali
· Paczki przygotowały Delikatesy Wiejskie Pani Marianny Nowak  Ligota ul. Bielska 2,
· Catering przygotowała Restauracja „Dobre Smaki” P. Moniki i Piotra Zuchów  Czechowice-Dziedzice ul. Waryńskiego1,
·  Oprawę muzyczną przygotował Pan Sławomir Fajlhauer z Czechowic-Dziedzic,
·  Program artystyczny i zabawy z dziećmi opracowała i prowadziła Pani Krystyna Zioberczyk z Ligoty,
·  Rolę Mikołaja podjął wolontariusz z Ligoty,
·  Salę na imprezę nieodpłatnie udostępnił Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach.

Oprawę plastyczną i graficzną oraz upominki na zabawę wykonały Pracownie Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej ART z Czechowic-Dziedzic, Ligoty i Zabrzega, pod opieką: P. Dominiki Paszek, P. Zofii Gawełek, P. Marty Janik-Kufel, P. Klaudii Grygierczyk, P. Anny Kanik.

Zdjęcie 1, Zdjęcie 2, Zdjęcie 3


aktualnosciaktualnosciaktualnosci

2014-11-26 Zakończenie projektu pn. "STOP SAMOTNOŚCI"

Stowarzyszenie ,,Razem Łatwiej” z Czechowic – Dziedzic wraz z Grupą Nieformalną ,,Trójka Inicjatywna” zakończyło realizację projektu pn. ,,STOP SAMOTNOŚCI”, dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich .W załączeniu zamieszczamy informację oraz zdjęcia dotyczącą tego wydarzenia.

Informacja o projekcie
Zdjęcie 1Zdjęcie 2Zdjęcie 3,  Zdjęcie 4, Zdjęcie 5
2014-11-19 Ogłoszenie

Inkubator Społecznej Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz osoby fizyczne zainteresowane uzyskaniem wiedzy z tematyki III sektora w dniu  24.11.2014r. na godz. 9.00 na bezpłatne spotkanie pn: Niepełnosprawni pełnosprawni w ngo

treść ogłoszenia
2014-11-05 Ogłoszenie

Informujemy, że 10 listopada 2014 r. Ośrodek Pomocy Spolecznej będzie nieczynny2014-09-29 Realizacja projektu pn. "Równy Start"

Stowarzyszenie „Razem Łatwiej” oraz grupa nieformalna „Zatoka” we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach zaprasza do udziału w projekcie pt. „Równy Start”, kierowanym do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 roku życia zamieszkałych na terenie gminy Czechowice-Dziedzice, pochodzących z rodzin korzystających z pomocy miejscowego Ośrodka. Zajęcia będą się odbywać w udostępnionych pomieszczeniach świetlicy dla dzieci i młodzieży w Czechowicach-Dziedzicach.

„Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”
Program projektu


aktualnosci

2014-09-26 Realizacja projektu pn. "STOP SAMOTNOŚCI"

 Stowarzyszenie „Razem Łatwiej” z Czechowic-Dziedzic wraz z Grupą nieformalną „Trójka Inicjatywna” pragnie poinformować, że w okresie od 15.09.2014 r. do 30.11.2014 r. realizuje projekt pn. „STOP SAMOTNOŚCI”.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Program realizowanego projektu
Plakat informacyjny

2014-09-19 Bezpłatna pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem

W związku z koniecznością zapewnienia odpowiedniego wsparcia osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz członkom ich rodzin, Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że osoby te, w celu złagodzenia skutków przestępstwa, mają możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy podmiotów i organizacji pozarządowych. Podstawowymi dostępnymi formami świadczeń pomocowych, udzielanych na wniosek osób pokrzywdzonych lub członków ich rodzin oraz po uprawdopodobnieniu faktu pokrzywdzenia przestępstwem, są pomoc prawna i psychologiczna, a dodatkowo także wsparcie o charakterze majątkowym, tj.

1.pokrywanie świadczeń zdrowotnych i wyrobów medycznych,

2.pokrywanie kosztów związanych z edukacją ogólnokształcącą i zdrowotną,

3.pokrywanie kosztów czasowego zakwaterowania lub udzielania schronienia,

4.finansowanie okresowych dopłat do bieżących zobowiązań czynszowych za lokal mieszkalny,

5.dostosowanie lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego do potrzeb osoby pokrzywdzonej przestępstwem,

6.finansowanie przejazdów środkami komunikacji publicznej lub pokrywanie kosztów transportu,

7.pokrywanie kosztów żywności lub bonów żywnościowych,

8.pokrywanie kosztów zakupu odzieży, bielizny, obuwia, środków czystości i higieny osobistej.

Jeśli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem i potrzebujesz pomocy zwróć się do takiego podmiotu.

Lista adresów wraz z danymi kontaktowymi oraz wykazami dyżurów specjalistów dostępna jest na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl w zakładce: Działalność/pokrzywdzeni przestępstwem oraz na stronie internetowej dla osób pokrzywdzonych www.pokrzywdzeni.gov.pl

Pismo Ministerstwa Sprawiedliwości
2014-08-06 Ogłoszenie Fundacji Eco Textil

Od października 2013 r. Fundacja Eco Textil prowadzi ogólnopolską kampanię "Rower dla niepełnosprawnego". Wrzucając niepotrzebne ubrania do charakterystycznych pojemników z logo Eco Textil każdy staje się fundatorem roweru trójkołowego dla niepełnosprawnego dziecka.

Ogłoszenie Fundacji Eco Textil
2014-08-04 Informacja dla osób poszkodowanych w wyniku nawałnicy w dniu 31 lipca 2014 r.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach ul. Kolejowa 37 zawiadamia, że przyjmuje informacje dotyczące strat w gospodarstwach domowych powstałych na skutek zniszczenia części mieszkalnej budynków i/lub zniszczenia urządzeń niezbędnych do doprowadzenia energii, ciepła i wody. 

Osoby poszkodowane prosimy o kontakt osobisty z pracownikami:

- Małgorzata Baltaza-Adamaszek

- Krzysztof Matuszek

- Anna Wójcicka

przy ul. Kolejowej 37 (parter) do środy 6 sierpnia  do godz. 10.00.
2014-06-12 Informacja o posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej Rady Miejskiej

aktualnosci

W dniu 2 czerwca 2014 r. miało miejsce wyjazdowe posiedzenie Komisji Polityki Społecznej Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach, w ramach którego dokonano przeglądu placówek pomocy społecznej w Czechowicach-Dziedzicach. W posiedzeniu wziął udział zastępca burmistrza Maciej Kołoczek oraz dyrektorka OPS Renata Buryło i jej zastępczyni Jolanta Paszek.


            

Radni i pozostali goście odwiedzili najpierw Dom Dziennego Pobytu przy ul. Mickiewicza. Podopieczni placówki podzielili się z gośćmi informacjami o zajęciach, w jakich na co dzień uczestniczą (zajęcia ruchowe, gimnastyka, arteterapia, edukacyjne, biblioterapia, itp.), aktualnych wydarzeniach i planach. Radni i pozostali goście obejrzeli też prace plastyczne wykonane przez  uczestników zajęć.

     

Następnie goście przybyli do Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień”, w którym również zostali zapoznani z wydarzeniami z życia Domu w bieżącym roku. Przy słodkościach przygotowanych w ramach terapii zajęciowej mieszkańcy opowiedzieli o swoich radościach i bolączkach oraz przybliżyli możliwości zajęć oferowanych w placówce, takich jak terapia zajęciowa, rehabilitacja, udział w wycieczkach i w życiu kulturalnym.


aktualnosciaktualnosciaktualnosci

2014-05-28 Wizyta Komisji Polityki Społecznej w świetlicy dla dzieci i młodzieży „Zatoka”

aktualnosci

W dniu 26.05.2014 r. członkowie Komisji Polityki Społecznej Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach - przewodnicząca pani Alicja Ogiegło, wiceprzewodniczący pan Łukasz Dobucki, pan Kazimierz Urbański, pan Jacek Łaszczok-Stachursky oraz pan Burmistrz Maciej Kołoczek, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej pani Renata Buryło i zastępca dyrektora pani Jolanta Paszek odwiedzili świetlicę dla dzieci i młodzieży „Zatoka”.

   

Celem tej wizyty było zapoznanie się z bieżącym funkcjonowaniem placówki. Wychowankowie przygotowali prezentację zdjęć ukazujących codzienną pracę świetlicy - przygotowywanie posiłków, odrabianie zadań domowych, różnorodne formy zajęć (sportowe, plastyczne, taneczne, udział w konkursach i festiwalach, wyjścia do kina, teatru oraz wycieczki). Później dzieci miały możliwość prezentacji swoich umiejętności i talentów w recytacji, śpiewie i tańcu. Następnie zaproszono członków komisji oraz wszystkich gości do wspólnej zabawy w przygotowanym przez wychowawców quizie wiedzy o bajkach.
Na zakończenie pani Alicja Ogiegło - Przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej, w związku ze zbliżającym się Dniem Dziecka, złożyła dzieciom serdeczne i ciepłe życzenia, dziękując za wspólną zabawę i przygotowany program artystyczny.

 

            Świetlica dla dzieci i młodzieży „Zatoka” jest częścią Działu Wspierania Rodziny Ośrodka Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach, mającego na celu zapewnienie pomocy rodzinom doświadczającym trudności w sferze opiekuńczo - wychowawczej. Przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży  z terenu gminy Czechowice-Dziedzice, w wieku od 7 lat  do ukończenia gimnazjum. Świetlica jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00 - 19.00, a w dni wolne od nauki szkolnej w godzinach 9.00 - 14.00.

Zadania świetlicy dla dzieci polegają w szczególności na zapewnieniu wychowankom opieki po zajęciach szkolnych, wdrażaniu do samodzielnej nauki oraz pomocy w odrabianiu zadań domowych, zapewnieniu posiłku, organizowaniu różnorodnych zajęć, współpracy z rodzicami lub opiekunami prawnymi, pedagogami, kuratorami,  pracownikami socjalnymi, asystentami rodziny i innymi osobami lub instytucjami w celu poprawy funkcjonowania społecznego dziecka, kształtowaniu nawyków higienicznych, propagowaniu zdrowego trybu życia oraz  podnoszeniu poziomu kultury osobistej dzieci i młodzieży, rozwijaniu zainteresowań i uzdolnień dzieci i młodzieży oraz pomocy w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych.


aktualnosciaktualnosciaktualnosci

2014-04-17 Ogłoszenie

Informujemy, że w dniu 2 maja 2014 r. Ośrodek Pomocy Społecznej jest nieczynny.
2014-03-18 Lista osób zakwalifikowanych do udziału w projekcie

Przedstawiamy listę osób zakwalifikowanych do udziału w projekcie "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Czechowice-Dziedzice”

Lista
2014-03-10 Stypendia dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym - nabór wniosków

Stowarzyszenie na rzecz Niepełnosprawnych SPES informuje, że rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, opiekujące się dziećmi w ciężkim stanie klinicznym, mogą ubiegać się o roczne stypendium Stowarzyszenia SPES.

Nabór wniosków trwa do 28 marca 2014 r.

Szczegółowe informacje znajdują się w załączonych materiałach oraz na stronie: http://www.spes.org.pl/stypendia

Wnioski przyjmowane są wyłącznie w postaci elektronicznej, do dostępnej w Internecie bazy danych.

Osoby, które nie posiadają dostępu do komputera czy internetu lub mające problem z wypełnieniem formularza wniosku mogą zgłosić się do pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej.

Stypendia SPES - plakat
Stypendia SPES - informacja
2014-02-20 Infrmacja dla mieszkańców gminy Czechowice-Dziedzice

W związku z realizacją projektu pn. „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Czechowice-Dziedzice” w ramach Działania 8.3 Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu - eInclusion Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Burmistrz Czechowic-Dziedzic ogłasza nabór kandydatów do projektu.

Celem ogólnym projektu jest zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu gospodarstwom domowym zagrożonym wykluczeniem cyfrowym w powodu trudnej sytuacji ekonomiczno-finansowej oraz/i niepełnosprawności.

W ramach projektu 40 gospodarstw domowych nieposiadających komputera z dostępem do Internetu zostanie wyposażonych w sprzęt komputerowy oraz zapewniony im zostanie dostęp do szerokopasmowego Internetu.

Zgodnie z Regulaminem naboru - nabór kandydatów trwa do końca lutego 2014.

Szczegóły naboru można znaleźć w Regulaminie, stanowiącym załącznik do niniejszej informacji.

 

Informacje dotyczące realizacji projektu można uzyskać osobiście lub telefonicznie (32/2152388 w. 17) u pracownika socjalnego Pani Jolanty Pisarek od poniedziałku do piątku w godz. do 10.00 do 11.00 a także dodatkowo w czwartki w godz. od 15.30 do 16.30 w pokoju nr 5 (parter).

Przypominamy, że termin składania dokumentów upływa dniu 28 lutego 2014 r. o godz. 13.00.

Formularz rekrutacyjny

Regulamin rekrutacj
2014-02-10 „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”

Informujemy, że Ministerstwo Sprawiedliwości organizuje w dniach od 24 lutego do 1 marca 2014 r. „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Do tegorocznej akcji włączyły się: Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Izba Radców Prawnych, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Komenda Główna Straży Granicznej, Prokuratura Generalna, Krajowa Rada Komornicza, Krajowa Rada Notarialna a także Krajowa Rada Kuratorów.

W dniach od 24 lutego do 1 marca 2014 r. osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły skorzystać z bezpłatnych porad i informacji udzielanych przez pracowników, psychologów oraz przedstawicieli wyżej wymienionych środowisk w trakcie dyżurów pełnionych w piętnastu Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Dyżury specjalistów będą odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00, natomiast w sobotę w godzinach 10.00-13.00.

Lista Ośrodków i ich adresy znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl oraz na stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl

 
2014-02-06 Przewodnik dla osób z zaburzeniami psychicznymi

Wydział Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej opracował "Przewodnik o dostępnych formach opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i aktywizacji zawodowej dla osób z aburzeniami psychicznymi w powiecie bielskim'.
2014-02-06 Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka \"Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Czechowi

W związku z realizacją projektu pn. „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Czechowice-Dziedzice” w ramach Działania 8.3 Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu - eInclusion Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Burmistrz Czechowic-Dziedzic ogłasza nabór kandydatów do projektu.

Celem ogólnym projektu jest zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu gospodarstwom domowym zagrożonym wykluczeniem cyfrowym w powodu trudnej sytuacji ekonomiczno-finansowej oraz/i niepełnosprawności.

W ramach projektu 40 gospodarstw domowych nieposiadających komputera z dostępem do Internetu zostanie wyposażonych w sprzęt komputerowy oraz zapewniony im zostanie dostęp do szerokopasmowego Internetu.

Zgodnie z Regulaminem naboru - nabór kandydatów trwa do końca lutego 2014.

Szczegóły naboru można znaleźć w Regulaminie, stanowiącym załącznik do niniejszej informacji.

 

Informacje dotyczące realizacji projektu można uzyskać osobiście lub telefonicznie (32/2152388 w. 17) u pracownika socjalnego Pani Jolanty Pisarek od poniedziałku do piątku w godz. do 10.00 do 11.00 a także dodatkowo w czwartki w godz. od 15.30 do 16.30 w pokoju nr 5 (parter).

Regulamin rekrutacj


Formularz rekrutacyjny2014-01-30 PODZIĘKOWANIA 2013 – ŚWIETLICA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY „ZATOKA”

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom: Stowarzyszeniu „Nowa Inicjatywa”, Radzie Osiedla „Lesisko”, Szkolnemu Kołu PCK przy Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie wraz z opiekunką Panią Katarzyną Ożóg- Gilowską, firmom: „Eltel”, „Premier-Sped”, F.H.U. „Cosinus”, P.W. „Maj”, „Max-Dent”, „Renobud”, „Świat szkła”, „Bakus”, „Garus”, „Zakład usług kominiarskich” przy ul.Kołłątaja 8, „Marsat”, „Europrofil-B”, „Trans-Zefel”, „U Habermanna”, „Bestrol”, Studio Fryzjerskie „Martin”, Gabinet Weterynaryjny „Taurus”, „Europa”, „Vestor” oraz osobom prywatnym: Panu Piotrowi Brańka, Pani Bernadecie Żmij, Państwu Czukiewskim, Panu Romanowi Dziech, Pani Danucie Kopeć, Panu Ryszardowi Wójcik.

Ponadto dziękujemy Pani Alicji Mizera - dyrektorowi  Gimnazjum Publicznego nr 2 im. Janusza Kusocińskiego w Czechowicach-Dziedzicach za możliwość nieodpłatnego korzystania z sali gimnastycznej, Panu Adamowi Leśnikowi - dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czechowicach-Dziedzicach za nieodpłatne udostępnienie obiektów na terenie kąpieliska  i umożliwienie przeprowadzenia zajęć sportowych.

Gorące podziękowania kierujemy również w stronę osób, które wolontarystycznie pomagały, ubogacały i rozwijały zdolności i zainteresowania naszych wychowanków: Pani Karolinie Jeż, Pani Annie Kanik, Pani Edycie Dziki, Pani Kamili Dura, Panu Władysławowi Kolondra, Panu Adamowi Prończuk i wszystkim tym, którzy z zaangażowaniem, otwartością i ogromnym sercem wspierali naszą działalność w 2013 roku.
2014-01-27 Apel do mieszkańców miasta i gminy Czechowice-Dziedzice

Ośrodek Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach zwraca się z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na mieszkające w sąsiedztwie osoby samotne, starsze, niepełnosprawne oraz osoby bezdomne, którym może grozić wychłodzenie lub zamarznięcie.

Informacje dotyczące osób wymagających pomocy prosimy przekazać do  Ośrodka Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Kolejowej 37 w godzinach od 7,00 do 15,00 pod nr telefonu 32/ 215-44-09 i 32/ 215-50-98 lub do Noclegowni w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Łukasiewicza 13 w godzinach od 16,00 do 7,00 pod nr telefonu 32/215-35-37.
2014-01-02 Spotkanie wigilijne w świetlicy dla dzieci i młodzieży \"Zatoka\"

aktualnosci

Przedświąteczny czas w naszej świetlicy mijał w bardzo ciepłej atmosferze. Dzieci wspólnie z wychowawcami przygotowywały przeróżne ozdoby. Jak co roku w rogu głównej sali stanęła żywa choinka. Na drzewku zawisły bańki wykonane techniką decoupage, zwierzątka korkowe oraz różnego rodzaju wycinanki, ciasteczka i oczywiście własnoręcznie wykonane łańcuchy. Śpiew kolęd, które dzieci ćwiczyły w przeddzień spotkania wigilijnego był słyszany w całym budynku. Młodzi aktorzy przygotowywali przedstawienie jasełkowe.

            W poniedziałek 23.12.2013 r. nastał dzień, na który wszyscy czekali - dzień świetlicowej wigilii. Dzieci wspólnie z wychowawcami już od południa przygotowywały uroczysty poczęstunek. Na spotkaniu wigilijnym obecni byli następujący goście: Renata Buryło - Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej, Maciej Kołoczek - Zastępca Burmistrza Czechowic-Dziedzic, Andrzej Maj, Bartłomiej Fajfer oraz Stanisław Pindel - przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia „Nowa Inicjatywa”, Władysław Kolondra - członek Zarządu Osiedla „Lesisko” oraz zaprzyjaźnieni byli pracownicy świetlicy, stażyści
i wolontariusze. Dotarli również do nas harcerze ze światełkiem betlejemskim.  Na początku spotkania dzieci zaprosiły gości do obejrzenia krótkiego przedstawienia jasełkowego, po którym nastąpiła miła chwila dzielenia się opłatkiem oraz składania życzeń świątecznych. Momentem, na który wszyscy czekali było rozdanie prezentów przez naszych gości ze Stowarzyszenia „Nowa Inicjatywa”. Później nastąpił poczęstunek oraz wspólne kolędowanie. Po radosnych śpiewach nadszedł czas na uroczyste przekazanie przez harcerzy światełka betlejemskiego. Gdy nastał koniec wieczerzy dzieci miały możliwość zaniesienia legendarnego płomienia do swoich domów. Dzieciaki z uśmiechami na ustach, ciężkimi prezentami w dłoniach oraz światełkiem w sercu i w słoiku zaniosły ciepłe życzenia od naszych gości oraz wychowawców swoim rodzicom i opiekunom.

            Składamy serdeczne podziękowania wszystkim gościom za podarowane dzieciom prezenty i uświetnienie tego wyjątkowego dnia swoją obecnością.


aktualnosciaktualnosciaktualnosci

2013-12-31 \"Rodzinne Kolędowanie\" - świąteczne spotkanie integracyjne w Czechowicach Południowych

aktualnosci

20 grudnia 2013r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Juliusza Słowackiego przy ulicy Lipowskiej 26 w Czechowicach-Dziedzicach kolejny raz zrealizowany został projekt socjalny. Tym razem świąteczne spotkanie integracyjne pt. „Rodzinne Kolędowanie” zorganizowane zostało  dla 43 dzieci wraz z opiekunami - pochodzących z Czechowic-Dziedzic. Inicjatorki projektu, pracownice socjalne Działu Pomocy Środowiskowej OPS w Czechowicach – Dziedzicach tj. Anna Jasińska, Aneta Niesyczyńska oraz Teresa Stachowicz pod kierownictwem Małgorzaty Baltaza-Adamaszek zaprosiły do współpracy kadrę pedagogiczną SP nr 3 wraz z rodzicami ze środowiska lokalnego.

Świąteczne spotkanie integracyjne poprzedzone zostało krótkim przedstawieniem jasełkowym przygotowanym przez uczniów SP nr 3. Katechetka powyższej szkoły wprowadziła uczestników spotkania integracyjnego w tematykę tradycji i obyczajów świąt Bożego Narodzenia. Z otrzymanych od darczyńców artykułów dekoracyjnych dzieci wspólnie z rodzicami wykonały ozdobne stroiki świąteczne.

O atmosferę spotkania dbały pracownice socjalne, nauczycielki SP nr 3 oraz rodzice dzieci, którzy wspólnie poprowadzili zabawy integracyjne z dziećmi. Wszyscy uczestnicy spotkania śpiewali tradycyjne kolędy i nauczyli się nowej „Pastorałki”.

W czasie spotkania dzieci miały zagwarantowany poczęstunek oraz napoje. Spotkanie dopełnione zostało wręczeniem przez św. Mikołaja wszystkim dzieciom oraz rodzinom świątecznych paczek.

 W pomoc przy zorganizowaniu tegorocznego projektu pt. „Rodzinne Kolędowanie” aktywnie zaangażowali się pracownicy SP nr 3 oraz mieszkańcy gminy Czechowice –Dziedzice (oprawa fotograficzna, pomoc i obsługa przy posiłkach, prowadzenie zabaw z dziećmi).

Ośrodek Pomocy Społecznej dziękuje:

Pani Danucie Łuszczak - Dyrektorowi SP nr 3 w Czechowicach – Dziedzicach  za nieodpłatne udostępnienie pomieszczeń na zorganizowanie spotkania integracyjnego


wolontariuszom:

  1. Zdzisławowi Niedźwiedź – fotograf
  2. Janinie Matura – katechetka SP nr 3
  3. Katarzynie Polewczyk – pedagog SP nr 3
  4. Anecie Jabłońskiej – pedagog SP nr 3

oraz sponsorom:

  1. Barbarze i Stanisławowi Gryga/„GRYGA" Sp. z o.o., Czechowice-Dziedzice ul. Legionów 71
  2. Elizie i Radosławowi Woźniak

aktualnosciaktualnosci

2013-12-19 OGŁOSZENIE

Przypominamy,że w dniu 24 grudnia 2013 r. (Wigilia) Ośrodek Pomocy Społecznej jest nieczynny.


2013-12-13 Mikołajki w Ligocie

aktualnosci
W dniu 05.12.2013 r. o godz. 16.00  w Domu Kultury w Ligocie Miliardowicach odbyło się spotkanie z Mikołajem, w którym wzięło udział 52 dzieci i 19 opiekunów z terenu Bronowa, Ligoty i Zabrzega. Zabawa została zorganizowana przez pracowników socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach - Punkt Terenowy w Zabrzegu.
Do zorganizowania spotkania w dużej mierze przyczynili się lokalni sponsorzy, którym serdecznie dziękujemy za umiejętność dzielenia się dobrem z tymi, którzy tego najbardziej potrzebują.

Lista osób/firm, które wsparły spotkanie z Mikołajem w Ligocie:

Pomoc finansowa:

1. Józef Zbijowski Usługi Ślusarskie Ogólnobudowlane i Transportowe Bronów ul. Czyża 7,
2. Stanisław Budny i Michał Budny "DABI" S.J. Ligota ul. Jesionowa 22,
3. Agata Dąbrowska Bank Spółdzielczy Czechowice-Dziedzice ul. Słowackiego 14,
4. Seweryn Gałka SEW-MET PPHU Ligota ul. Burzej 43
5. Małgorzata i Józef Szczypkowie Ligota ul. Czechowicka 78,
6. Tomasz Szcypka Gospodarstwo Specjalistyczne Produkcja Jaj Konsumpcyjnych Ligota ul. Tartarczna 19,
7. Andrzej Barteczko i Henryk Hess "HESBART" Ligota ul. Wapienicka 36,
8. Elżbieta i Henryk Chlebkowie Części "TIR" Ligota ul. Miliardowicka 73,
9. Kazimierz Kobiela Betoniarstwo Zabrzeg ul. Sikorskiego 19.

Pomoc w naturze:

1. Andrzej Kłaptocz MAK-BUD Zakład Robót Inżynieryjno-Budowlanych Ligota ul. Wspólna 21 - słodycze,
2. Piotr Londzin LONTEX Czechowice-Dziedzice ul. Legionów 88b oraz pracownicy firmy - soki,
3. Monika i Piot Zuchowie Restauracja "Dobre Smaki" Czechowice-Dziedzice ul. Waryńskiego 1 - upominki do loterii fantowej,
4. Barbara i Marian Dyrdowie MDM S.J. Zabrzeg ul. Spacerowa 8 - upominki do loterii fantowej,
5. Maria i Tadeusz Kalińscy Skład Opałowy Zabrzeg ul. Sikorskiego 13 - upominki do loterii fantowej,
6. Renata Pocięgiel Piekarnia i Sklep Piekarniczo-Spożywczy Czechowice-Dziedzice ul. Łukasiewicza 20 - upominki do loterii fantowej,
7. Grzegorz Zontek F.H. GREGORIO Zabrzeg ul. Widna 1 - słodycze.

- Paczki przygotowały Delikatesy Wiejskie Pani Marianny Nowak w Ligocie ul. Bielska 2,
- Catering przygotowała Restauracja "Dobre Smaki" Państwa Moniki i Piotra Zuchów Czechowice-Dziedzice ul. Waryńskiego 1,
- Oprawę muzyczną przygotował Pan Sławomir Fajlhauer z Czechowic-Dziedzic.
- Program artystyczny i zabawy z dziećmi opracowały i prowadziły Pani Katarzyna Mynarska z Ligoty i Pani Iwona Doniec-Praciak z Czechowic-Dziedzic.
- Dekorację sali wykonały dzieci z Koła Plastycznego Domu Kultury w Ligocie pod kierownictwem Pani Dominiki Paszek.
- Rolę Mikołaja podjął wolontariusz z Ligoty.
- Salę na spotkanie mikołajkowe udostępnił Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach.


aktualnosciaktualnosciaktualnosci

2013-11-28 OGŁOSZENIE

Informujemy, że Wigilia 24 grudnia 2013 r. będzie w Ośrodku Pomocy Społecznej dniem wolnym. Odpracowanie dnia wolnego nastąpi poprzez wydłużenie czasu pracy w piątki. Godziny pracy w grudniu: Poniedziałek 700-1500 Wtorek 700-1500 Środa 700-1500 Czwartek 700-1700 Piątek 700-1500


2013-10-03 PORADY PRAWNIKA

Informujemy, że w dniach 18.10.2013 r.; 8.11.2013 r.; 22.11.2013 r. w godzinach 13.00-14.00 w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Kolejowej 37 (I piętro) prawnik będzie udzielał bezpłatnych porad z zakresu prawa rodzinnego i karnego.


2013-10-03 PROGRAM RODZINA 3+

Na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice wdrażany jest Program Rodzina 3+. Celem programu jest zwiększenie dostępu członków rodzin do kultury, rekreacji, sportu oraz innych dóbr i usług poprzez zastosowanie systemu finansowych ulg. W programie uczestniczyć będą rodziny wielodzietne zamieszkałe na terenie naszej gminy, składające się z rodziców (rodzica) lub opiekunów prawnych (opiekuna prawnego) mających na utrzymaniu troje lub więcej dzieci w wieku do 18. roku życia lub do ukończenia 24. roku życia w przypadku, gdy dziecko uczy się lub studiuje. W przypadku, gdy w rodzinie wielodzietnej jest dziecko niepełnosprawne - bez względu na wiek dziecka, niezależnie od faktu kontynuowania nauki. Partnerzy Programu Partnerzy Programu Rodzina 3+. Wniosek o wydanie kart dostępny na stronie druk wniosku.


2013-07-10 NFORMACJA DLA OSÓB POSZKODOWANYCH W WYNIKU ULEWNYCH DESZCZY W DNIACH 24-25.06.2013 r.

Informacja Ośrodka Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach o podjętych działaniach w celu udzielenia pomocy osobom poszkodowanych w wyniku intensywnych opadów deszczu w dniu 24 czerwca 2013 r. 1. Od 25 czerwca br. prowadzony jest rejestr osób zgłaszających szkody; 2. Pracownicy Ośrodka do 12 lipca br. przyjmują wnioski o pomoc od osób poszkodowanych; 3. W terenie od 4 lipca pracują zespoły ds. dokumentowania i szacowania strat i szkód powstałych w gospodarstwach domowych; 4. W Ośrodku działa zespół do spraw udzielania pomocy osobom poszkodowanym; 5. Pracownicy socjalni przeprowadzają wywiady środowiskowe w celu przyznania pomocy finansowej osobom, które poniosły straty; 6. Złożono zapotrzebowanie na środki finansowe do Wojewody Śląskiego.


2013-07-10 NFORMACJA DLA OSÓB POSZKODOWANYCH W WYNIKU ULEWNYCH DESZCZY W DNIACH 24-25.06.2013 r.

Zarządzenie Nr 67/13 Burmistrza Czechowic-Dziedzic z dnia 25 czerwca 2013 r. w sprawie zasad udzielania pomocy finansowej osobom poszkodowanym w wyniku ulewnych opadów deszczu w ramach środków pozyskanych z budżetu państwa Na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz.594 ze zm.) i art. 18 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2013 poz. 182 ze zm.) zarządzam, co następuje: § 1. 1. Udzielić pomocy finansowej osobom i rodzinom (gospodarstwom domowym) poszkodowanym w wyniku ulewnych opadów deszczu. na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice. 2. Zasiłki celowe przyznawane i wypłacane są przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach na podstawie art. 40 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2013 poz. 182 ze zm.) po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego i skompletowaniu niezbędnych dokumentów. 3. W celu ustalenia niezbędnych informacji koniecznych do wydania decyzji administracyjnej w sprawie przyznania lub odmowy przyznania zasiłku celowego można wykorzystać dokumentację zgromadzoną na potrzeby udzielenia innej pomocy. 4. Zasiłek celowy jest przyznawany na wniosek poszkodowanego. 5. Wnioski należy składać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Czechowicach – Dziedzicach przy ulicy Kolejowej 37 w terminie do 12.07.2013 r. 6. Zasiłek celowy może być przyznany na 1/ zaspokojenie niezbędnych potrzeb bytowych 2/ wykonanie prac, w celu zaspokojenia niezbędnych potrzeb 3/ remont lub naprawę urządzeń niezbędnych do doprowadzenia wody pitnej, energii i ciepła 4/ remont budynku lub lokalu mieszkalnego. § 2. Pomoc przyznawana będzie zgodnie z wytycznymi Ministra Spraw Wewnętrznych dotyczącymi zasad przyznawania zasiłków w wysokości do 6 tysięcy z dnia 9 lipca 2013 r. oraz wytycznymi Ministra Administracji i Cyfryzacji dotyczącymi zasad przyznawania zasiłków w wysokości do 20 tysięcy z dnia 6 czerwca 2013 r. § 3. Wykonanie zarządzenia powierza się Dyrektorowi Ośrodka Pomocy Społecznej w Czechowicach - Dziedzicach. § 4. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.


2013-06-27 INFORMACJA

Informacja Ośrodka Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach o podjętych działaniach w celu udzielenia pomocy osobom poszkodowanych w wyniku intensywnych opadów deszczu w dniach 24 i 25 czerwca 2013r. 1. Powołano zespół do spraw udzielania pomocy osobom poszkodowanym w wyniku intensywnych opadów deszczu 2. Pracownicy zbierają informacje o osobach poszkodowanych, prowadzą rejestr zgłoszeń. 3. W dniu 28.06.2013 (piątek) został wydłużony czas pracy w Ośrodku dla pracowników przyjmujących zgłoszenia od osób poszkodowanych. 4. Pracownicy socjalni przeprowadzają wywiady w pierwszej kolejności u osób, które poniosły straty w pomieszczeniach mieszkalnych. 5. Złożono zapotrzebowanie na środki finansowe do Wojewody Śląskiego.


2013-06-27 INFORMACJA DLA OSÓB POSZKODOWANYCH W WYNIKU ULEWNYCH DESZCZY W DNIACH 24-25.06.2013 r.

Informujemy, że w dniu 28 czerwca 2013 r. (piątek) w Ośrodku Pomocy Społecznej zostaje wydłużony czas pracy do godz. 1600. W godz. 700-1600 pracownicy Działu Pomocy Środowiskowej będą przyjmowali informacje o osobach bądź rodzinach, które w wyniku ulewnych deszczy w dniach 24 i 25 czerwca 2013r. poniosły straty w gospodarstwach domowych w skutek zniszczenia części mieszkalnej budynków i/lub zniszczenia urządzeń niezbędnych do doprowadzenia energii, ciepła i wody. Osoby poszkodowane prosimy o kontakt osobisty z pracownikami Ośrodka w budynku Ośrodka przy ul. Kolejowej 37 (parter).


2013-06-25 INFORMACJA DLA OSÓB POSZKODOWANYCH W WYNIKU ULEWNYCH DESZCZY W DNIACH 24-25.06.2013 r.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach ul. Kolejowa 37 informuje, że prowadzi rejestr osób bądź rodzin, które w wyniku ulewnych deszczy w dniach 24 i 25 czerwca 2013r. poniosły straty w gospodarstwach domowych w skutek zniszczenia części mieszkalnej budynków i/lub zniszczenia urządzeń niezbędnych do doprowadzenia energii, ciepła i wody. Osoby poszkodowane prosimy o kontakt osobisty z pracownikami: • Małgorzata Baltaza-Adamaszek • Joanna Kolosa • Jolanta Pisarek przy ul. Kolejowej 37 (parter) od poniedziałku do środy w godz.: 7.00 – 15.00, czwartek w godz.: 7.00-17.00,piątek w godz.: 7.00-13.00 Zasady udzielania pomocy ze środków rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, pomocy finansowej w formie zasiłków celowych o których mowa w ustawie o pomocy społecznej, dla osób lub rodzin poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej: I. Środki rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych mogą być uruchamiane na pomoc finansową, w formie zasiłków celowych z pomocy społecznej w wysokości do 6.000zł, dla osób poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych. 1. Pomoc przeznaczona jest dla osób samotnie gospodarujących lub rodzin, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji, w której nie mogą zaspokoić niezbędnych potrzeb bytowych w oparciu o posiadane środki własne. 2. Pomoc udzielana jest na wniosek osoby uprawnionej. Z wnioskiem o udzielenie pomocy na remont budynku/lokalu mieszkalnego może wystąpić: a) Właściciel budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, b) Osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, c) Osoba, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, d) Osoba, która jest najemcą lokalu mieszkalnego albo budynku mieszkalnego, e) Osoba na rzecz której ustanowione zostało prawo dożywocia. 3. Podstawą do określenia wysokości przyznanej pomocy jest rodzinny wywiadu środowiskowy przeprowadzony przez ośrodek pomocy społecznej. 4. Przy określaniu wysokości zasiłku należy brać pod uwagę: • Możliwość funkcjonowania we własnym mieszkaniu (czy może stanowić schronienie dla poszkodowanych, czy nie stwarza dodatkowego zagrożenia na skutek uszkodzeń, czy konieczne jest zapewnienie innego schronienia w okresie przejściowym); • Prace, które trzeba pilnie wykonać lub zakupy, jakie trzeba pilnie dokonać, by móc zaspokajać niezbędne potrzeby bytowe: • Rzeczywiste straty i potrzeby w gospodarstwie domowym ( podstawowy sprzęt gospodarstwa domowego, żywność i dostęp do wody pitnej, …); • Czy w poszkodowanych rodzinach dzieci będą mogły podjąć lub kontynuować naukę; • Czy jest możliwe zapewnienie opieki medycznej i zakupu leków dla poszkodowanych, w tym zwłaszcza nieobjętych ubezpieczeniem. 5. Jeżeli w zniszczonym budynku lub lokalu mieszkalnym, gospodarstwo domowe nie było prowadzone w dniu zdarzenia, nie zachodzą przesłanki do przyznania pomocy. Pomoc nie przysługuje również na remont budynków/lokali innych niż budynki mieszkalne lub lokale mieszkalne ( np. budynków w budowie, domów rekreacyjnych i letniskowych, budynków/zabudowań gospodarczych) ani remont obiektów o innym charakterze niż mieszkalny (np. dróg dojazdowych). II. Pomoc na remont budynku/lokalu mieszkalnego może być przyznana wysokości do 20.000zł. 1. Pomoc nie może przekroczyć wysokości szkód wyrządzonych żywiołem w danym budynku lub lokalu mieszkalnym. 2. Zasiłek pomniejsza się o kwotę zasiłku celowego do 6.000zł; niniejsze zastrzeżenie nie dotyczy kwoty zasiłku, o którym mowa przyznanego na wydatki niezwiązane z: remontem budynku/lokalu mieszkalnego oraz remontem urządzeń i wykonaniem robót porządkowych; 3. Pomoc powinna być przyznawana w transzach. Wielkość pierwszej transzy wynosi może do 10.000zł. W przypadku uzasadnionych potrzebą jednorazowego wydatku w większej kwocie, możliwe jest przekazanie zasiłku w kwocie wyższej niż 10.000zł. 4. Wypłata kolejnej transzy zasiłku przeznaczonej na remont budynku/lokalu mieszkalnego winna zostać poprzedzona weryfikacją sposobu wykorzystania poprzednich środków, przyznanych na remont w szczególności rozliczeniem za pomocą faktur i rachunków.


2013-06-06 REALIZACJA PROJEKTU \"OŚRODEK WSPARCIA EKONOMII SPOŁECZNEJ-SUBREGIONU POŁUDNIOWEGO\"

aktualnosciStowarzyszenie Bielskie Centrum Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej w partnerstwie z Powiatem Bielskim/Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku-Białej realizuje projekt "Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – subregionu południowego". Szczegółowe informacje na stronie: treść informacji.


2013-06-04 PROŚBA O WZIĘCIE UDZIAŁU W SONDAŻU

Na zlecenie MPiPS prowadzone jest badanie ewaluacyjne pt. „Ocena oddziaływania emisji drugiego sezonu serialu ‘Głęboka woda’ na promocję działań finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego”. Szanowni Państwo! Zapraszamy do wzięcia udziału w sondażu skierowanym do dorosłych widzów serialu „Głęboka woda”, który powstał, aby prezentować działania jakie wykonują instytucje pomocy społecznej oraz problemy, z którymi mają do czynienia w codziennej pracy - Link do ankiety . Odpowiedź na pytania zawarte w sondażu zajmuje około 10 minut. Sondaż jest elementem badania ewaluacyjnego pt. „Ocena oddziaływania emisji drugiego sezonu serialu ‘Głęboka woda’ na promocję działań finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego” realizowanego na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Z góry dziękujemy! Wykonawca badania Agrotec Polska


2013-04-08 „Radość Wielkiej Nocy”- spotkanie integracyjne w Czechowicach Południowych.

aktualnosci27 marca 2013 r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Juliusza Słowackiego przy ulicy Lipowskiej 26 w Czechowicach-Dziedzicach po raz drugi zrealizowany został wielkanocny projekt socjalny. Tym razem spotkanie integracyjne pt. „Radość Wielkiej Nocy” skierowane zostało do 51 dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, pochodzących z 20 rodzin zamieszkałych na terenie Czechowic-Dziedzic Południowych. Głównym założeniem projektu była integracja społeczna dzieci, a szczególnie rodzeństw, poprzez wspólny udział w zajęciach związanych z pielęgnowaniem tradycji świąt Wielkanocnych.


2013-04-08 „Radość Wielkiej Nocy”- spotkanie integracyjne w Czechowicach Południowych.

aktualnosciAutorki projektu, pracownice socjalne Działu Pomocy Środowiskowej OPS w Czechowicach – Dziedzicach Anna Jasińska, Aneta Niesyczyńska, Jolanta Pisarek oraz Teresa Stachowicz pod kierownictwem Małgorzaty Baltaza-Adamaszek zaprosiły do współpracy 3 nauczycielki z SP 3 oraz czechowickich harcerzy z ZHP.


2013-04-08 „Radość Wielkiej Nocy”- spotkanie integracyjne w Czechowicach Południowych.

aktualnosci W trakcie tego spotkania, w formie opowieści i zabawy zapoznano dzieci z symboliką związaną z Wielkanocą, a następnie wręczono rodzeństwom wiklinowe koszyki oraz pieczone baranki, które wspólnie stroili. W przybranych koszyczkach prócz pieczonych baranków znalazły się też liczne, kolorowe pisanki wykonane różnymi metodami plastycznymi oraz czekoladowe jajeczka i zajączki. Czas spotkania uatrakcyjniały gry logiczne i zabawy ruchowe oraz napoje i poczęstunek w postaci świątecznych, domowych mazurków. Spotkanie zakończyło się wręczeniem wszystkim dzieciom słodkich świątecznych niespodzianek. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację niniejszego projektu Pani Danucie Łuszczak - Dyrektorowi SP nr 3 w Czechowicach – Dziedzicach - za nieodpłatne udostępnienie pomieszczeń na zorganizowanie spotkania integracyjnego wolontariuszom: Janinie Maturze – pedagog SP nr 3 Katarzynie Polewczyk – pedagog SP nr 3 Anecie Jabłońskiej – pedagog SP nr 3 Agnieszce Zimna – drużynowa ZHP Harcerzom z drużyny 6 GDH MORIA


2013-02-12 Informacja o realizacji w Gminie programu wieloletniego \"Pomoc państwa w zakresie dożywiania\"

Ośrodek Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach informuje, że w tym roku nadal realizowany jest wieloletni program ,,Pomoc państwa w zakresie dożywiania”. Program realizowany jest na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 2005 roku o ustanowieniu programu wieloletniego ,,Pomoc państwa w zakresie dożywiania”. W ramach Programu są realizowane działania dotyczące w szczególności: zapewnienia pomocy w zakresie dożywiania: • dzieciom do 7 roku życia, • uczniom do czasu ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej, • osobom i rodzinom znajdującym się w sytuacjach wymienionych w art.7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz.593, z późn. zm.), zwaną dalej ustawą o pomocy społecznej, w szczególności osobom samotnym, w podeszłym wielu, chorym lub niepełnosprawnym w formie posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych; KTO MOŻE SIĘ UBIEGAĆ O pomoc w ramach programu mogą ubiegać się osoby i rodziny, jeżeli dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 150 % kryterium dochodowego , o którym mowa odpowiednio w art.8 ust.1 pkt 1 i 2 ustawy o pomocy społecznej, to jest: • w przypadku osoby samotnie gospodarującej kwoty 813 zł, • w przypadku osób w rodzinie kwoty 684 zł na osobę w rodzinie Do udzielenia pomocy w zakresie dożywiania, z wyłączeniem pomocy określonej w art.6a, mają zastosowanie odpowiednio przepisy ustawy o pomocy społecznej dotyczące udzielania świadczeń z pomocy społecznej. Zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej, świadczenia z pomocy społecznej są udzielane na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego albo innej osoby , za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego. Przyznanie świadczeń z pomocy społecznej następuje w formie decyzji administracyjnej. Decyzję administracyjną o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczenia wydaje się po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego. Wnioski o pomoc należy składać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach, ul. Kolejowa 37 od poniedziałku do środy w godz. od 7 do 15, w czwartki w godz. od 7 do 17, w piątki w godz. od 7 do 13 lub terenowych punktach Ośrodka Pomocy Społecznej w godz. od 7 do 10.


2013-01-09 \"Radosna Gwiazdka\" - spotkanie integracyjne ze św. Mikołajem w Czechowicach Południowych

aktualnosci 11 grudnia 2012r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Juliusza Słowackiego przy ulicy Lipowskiej 26 w Czechowicach-Dziedzicach po raz drugi zrealizowany został projekt socjalny. Tym razem spotkanie integracyjne pt. „ Radosna Gwiazdka” zorganizowane zostało dla 43 dzieci pochodzących z miasta Czechowic-Dziedzic. Inicjatorki projektu, pracownice socjalne Działu Pomocy Środowiskowej OPS w Czechowicach – Dziedzicach tj. Anna Jasińska, Aneta Niesyczyńska, Jolanta Pisarek oraz Teresa Stachowicz pod kierownictwem Małgorzaty Baltaza-Adamaszek zaprosiły do współpracy czechowickich harcerzy z ZHP.


2013-01-09 \"Radosna Gwiazdka\" - spotkanie integracyjne ze św. Mikołajem w Czechowicach Południowych

aktualnosciSpotkanie integracyjne ze św. Mikołajem poprzedzone zostało wprowadzeniem przez harcerzy Betlejemskiego Światła Pokoju wraz z listem od oczekiwanego gościa. W takcie gier (m.in.„Kalendarz Wigilijny”) i zabaw ruchowych (m.in. chusta-KLANZA) dzieci poznawały tradycje i obyczaje świąt Bożego Narodzenia. O całą atmosferę spotkania dbały pracownice socjalne, nauczycielki SP nr 3 oraz harcerze, którzy wspólnie poprowadzili zabawy integracyjne z dziećmi. Wszyscy uczestnicy spotkania śpiewali tradycyjne kolędy i nauczyli się nowej „Pastorałki”, zdobili pierniki kolorowym lukrem oraz wykonali świąteczny łańcuch życzeń, które później zawiesili na drzewku choinkowym znajdującym się w sali szkolnej.


2013-01-09 \"Radosna Gwiazdka\" - spotkanie integracyjne ze św. Mikołajem w Czechowicach Południowych

aktualnosciW czasie spotkania dzieci miały zagwarantowany poczęstunek oraz napoje. Spotkanie dopełnione zostało wręczeniem przez św. Mikołaja wszystkim dzieciom świątecznych paczek wraz z karnetem MOSIR, uprawniającym do bezpłatnego wstępu na lodowisko w Czechowicach-Dziedzicach. W pomoc przy zorganizowaniu tegorocznego projektu „Radosna Gwiazdka” aktywnie zaangażowali się harcerze ZHP oraz mieszkańcy miasta Czechowice –Dziedzice (oprawa fotograficzna, pomoc i obsługa przy posiłkach, prowadzenie zabaw z dziećmi). Ośrodek Pomocy Społecznej dziękuje wszystkim zaangażowanym w realizację niniejszego przedsięwzięcia tj. Pani Danucie Łuszczak - Dyrektorowi SP nr 3 w Czechowicach – Dziedzicach - za nieodpłatne udostępnienie pomieszczeń na zorganizowanie spotkania integracyjnego wolontariuszom: Katarzynie Polewczyk – pedagog SP nr 3 Anecie Jabłońskiej – pedagog SP nr 3 Agnieszce Zimna – drużynowa ZHP Zdzisławowi Niedźwiedź – fotograf Harcerzom z drużyny 6 GDH MORIA oraz sponsorom: M. Stania, A.D. Stania, Cukiernia „Niedźbała” s.c. ul. Bednarska 10 Pszczyna J. Seredyński, J. Matyszkiewicz „RENOBUD ul.Uzdrowiskowa 55, Goczałkowice Zdrój A. Hulbój, J. Hulbój-Byrska, D. Hulbój Cukiernia „ASTERIA” s.c. ul. S. Kóski 6 Kaniów M. Gańcarczyk F.H.U. „MAX SERWIS” ul. Złota 8/3 Pogwizdów


2013-01-07 Podziękowanie dla sponsorów

Świetlica Profilaktyczno-Wychowawcza „Zatoka” składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wsparli finansowo oraz zaangażowali się w przygotowanie paczek świątecznych dla wychowanków świetlicy. Dzieci zostały doposażone w buty, środki czystości, skarpety, czapki, rękawiczki, zabawki, gry edukacyjne, przybory szkolne, kosmetyki oraz słodycze. Ponadto, nasza placówka otrzymała krzesła obrotowe oraz plansze profilaktyczne. Lista darczyńców: firmy i stowarzyszenia: cukiernia „Bakus”, NZOZ „Hed-Med.”, „Krybex”, „Premier Sped”, Gabinet weterynaryjny „Taurus”, Zakład Usług Kominiarskich Pan Roman Godziek, „Trans-Zefel”, Piekarnia „U Habermanna”, „Galeria Fryzur” Pani Monika Maniewska, „Befado”, „Valeo”, Prywatna Praktyka Stomatologiczna Pani Anna Piłocik-Pałecka, Stowarzyszenie Forum Młodych Ludowców Bielsko-Biała, Stowarzyszenie „Nowa Inicjatywa”, Szkolne Koło PCK przy Liceum Ogólnokształcącym im.Marii Skłodowskiej-Curie wraz z opiekunem p.Katarzyną Ożóg-Gilowską, Stowarzyszenie „Europa” oraz osoby prywatne: Pan Jacek Strządała, Pani Bernadeta Żmij, Pani Danuta Kopeć, Pan Adam Kopeć i Pan Ryszard Wójcik.


2012-12-10 APEL DO MIESZKAŃCÓW GMINY CZECHOWICE-DZIEDZICE

Ośrodek Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach zwraca się z prośbą do wszystkich mieszkańców naszej Gminy o zwrócenie szczególnej uwagi i reagowanie na mieszkające w sąsiedztwie osoby samotne, starsze, niepełnosprawne oraz osoby bezdomne, którym może grozić wychłodzenie lub zamarznięcie. Prosimy o przekazywanie informacji: • do Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Kolejowej 37, w godzinach pracy Ośrodka tel.: 32 215-44-09 lub 32 215-23-88 • do Straży Miejskiej, tel.: 32 215-54-92 czynny całą dobę • do Noclegowni przy ul. Łukasiewicza 13, tel.: 32 215-35-37, która jest czynna: - w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 1600 do 800 dnia następnego - w sobotę od godz.1400 do godz. 800 w poniedziałek - w dni świąteczne – całą dobę


2012-12-06 GODZINY PRACY W OŚRODKU W MIESIĄCU GRUDNIU 2012

Informujemy, że Wigilia 24 grudnia 2012 r. będzie w Ośrodku Pomocy Społecznej dniem wolnym. Odpracowanie dnia wolnego nastąpi poprzez wydłużenie czasu pracy w piątki w miesiącu grudniu . Godziny pracy w miesiącu grudniu: Poniedziałek 700-1500 Wtorek 700-1500 Środa 700-1500 Czwartek 700-1700 Piątek 700-1500


2012-12-06 Dwudziestolecie Domu Pomocy Społecznej \"ZŁOta Jesień\"

W roku bieżącym Dom Pomocy Społecznej „Złota Jesień” obchodzi jubileusz dwudziestolecia swojego istnienia. Początkowo przez 18 lat funkcjonował w starym budynku przy ulicy Hutniczej 8, a od dwóch lat działa w nowym, w pełni standardowym budynku przy ulicy Zacisze 28. Z okazji jubileuszu w placówce zorganizowano uroczystość, na którą przybyli szanowni goście: Burmistrz Marian Błachut, Burmistrz Paweł Mrowiec, Dyrektor OPS Renata Buryło, Ksiądz Proboszcz Antoni Młoczek oraz Ksiądz Wikary Marek Kamiński. Uroczystość rozpoczęła się, zgodnie z wolą mieszkańców, od Mszy Świętej w intencji mieszkańców i pracowników „Złotej Jesieni”, którą koncelebrowali obaj księża. Celebrację Mszy Świętej uświetnił pan Jerzy Bachowski, który odśpiewał pieśń na wejście oraz Ave Maria. Po Mszy Świętej zebrani goście mogli zobaczyć program artystyczny przygotowany przez mieszkańców oraz uczestników zajęć Ośrodka Dziennego Pobytu. Do występów przyłączył się również, śpiewając, grając na gitarze i tańcząc wraz z innymi pan Jerzy Bachowski, siostrzeniec jednej z mieszkanek Domu. Występy Seniorów dla wielu zebranych były bardzo wzruszające. Po nich było miejsce na składanie życzeń i wręczanie upominków. Wszyscy goście zostali obdarowania prezentami, które zostały wykonane w ramach działań pracowni terapii zajęciowej. Nie zabrakło też kwiatów dla pracowników i mieszkańców, które wręczali panowie Burmistrzowie oraz upominków dla wszystkich mieszkańców. Głównym punktem poczęstunku, na który wszyscy zostali zaproszeni był ogromny tort z dwudziestoma świeczkami. Uroczystości jubileuszowej nie można byłoby zorganizować bez wspaniałomyślności naszych sponsorów, którym niniejszym, w imieniu mieszkańców i pracowników składamy serdeczne podziękowania. Dziękujemy: Burmistrzowi Marianowi Błachutowi za dotację na organizację uroczystości, Aptece „Galenika” z Czechowic – Dziedzic za darowiznę finansową na przygotowanie imprezy, Firmie Orto – Silesia za darowiznę w postaci materiałów do terapii zajęciowej, Toruńskim Zakładom Materiałów Opatrunkowych za darowiznę finansową na zakup wyposażenia z okazji dwudziestolecia placówki.


2012-12-03 Zapytanie ofertowe na pełnienie funkcji specjalisty ds. rozliczeń

Ośrodek Pomocy Społecznej w Czechowicach – Dziedzicach informuje, że w związku z realizacją projektu „Pomagać aktywnie – promocja aktywnej integracji w gminie Czechowice – Dziedzice” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego poszukuje kandydata/tki na specjalistę ds. rozliczeń. Więcej informacji można znaleźć w „Zapytaniu ofertowym na pełnienie funkcji specjalisty ds. rozliczeń” na stronie www.bip.ops.czechowice-dziedzice.pl w zakładce „Zapytania ofertowe”.


2012-07-06 KOMUNIKAT

W związku z gradobiciem, które przeszło przez teren Gminy Czechowice-Dziedzice 3 lipca br. informujemy o możliwości uzyskania POMOCY FINANSOWEJ przez osoby poszkodowane. Celem pomocy jest wsparcie osób i rodzin (gospodarstw domowych) poszkodowanych w wyniku gradobicia w lipcu 2012 r. na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice, znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji, które nie są w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych w oparciu o własne zasoby i możliwości. Pomoc przyznawana jest na wniosek poszkodowanego po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego i skompletowaniu niezbędnych dokumentów. Wnioski można składać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach przy ulicy Kolejowej 37 w terminie do 20 lipca 2012 r. – w godzinach urzędowania Ośrodka lub w punkcie terenowym – budynek poczty w Zabrzegu. Zasiłek celowy może być przyznany na zabezpieczenie uszkodzonego dachu w budynku mieszkalnym w celu uniknięcia dalszych szkód lub na zaspokojenie niezbędnych potrzeb bytowych. Pomoc nie będzie natomiast udzielana na remonty i naprawy: elewacji budynków, zniszczonych rynien, budynków gospodarczych, stodół, altan itp. Wysokość pomocy ustalana będzie z uwzględnieniem możliwości finansowych Gminy. Maksymalna kwota zasiłku wyniesie 2.000 zł. W pierwszej kolejności pomoc udzielana będzie osobom/rodzinom o dochodach nieprzekraczających 200% kryterium dochodowego określonego w art. 8 ustawy o pomocy społecznej (tj. 702 zł na osobę w rodzinie, lub 954 zł na osobę samotnie gospodarującą). Przy określaniu wysokości zasiłku będą brane pod uwagę: - możliwość funkcjonowania we własnym mieszkaniu (czy może stanowić schronienie dla poszkodowanych, czy nie stwarza dodatkowego zagrożenia na skutek uszkodzeń; - prace, które trzeba pilnie wykonać lub zakupy, których trzeba pilnie dokonać, aby móc zaspokajać podstawowe potrzeby bytowe; -rzeczywiste straty w gospodarstwie domowym; - możliwości uzyskania odszkodowania z ubezpieczenia.


2012-06-22 ZMIANA GODZIN PRACY OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ

Od 1 lipca 2012r. ulegają zmianie godziny pracy w Ośrodku Pomocy Społecznej Poniedziałek 7.00-15.00 Wtorek 7.00-15.00 Środa 7.00-15.00 Czwartek 7.00-17.00 Piątek 7.00-13.00


2012-04-16 Spotkanie z Zajączkiem w Czechowicach Południowych

aktualnosci4 kwietnia 2012r. z inicjatywy 2 pracowników socjalnych Anety Niedźwiedź oraz Teresy Stachowicz po raz pierwszy został zrealizowany projekt pt. „Spotkanie z Zajączkiem Wielkanocnym”. Projekt skierowany był do 40 dzieci pochodzących z miasta Czechowice-Dziedzice. Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 3 im. Juliusza Słowackiego przy ulicy Lipowskiej 26 w Czechowicach-Dziedzicach. Dzieci przyprowadzone przez swoich opiekunów, wspólnie bawiły się i poznawały tradycje, obyczaje oraz obrzędy wielkanocne. Cała atmosfera spotkania budowana była przez pracownice socjalne, nauczycielki SP nr 3 oraz wolontariuszy, którzy wspólnie poprowadzili zabawy integracyjne z dziećmi. Wszyscy uczestnicy spotkania wykonali świąteczne plakaty oraz pisanki metodą decoupage. Dzieci miały również zagwarantowany poczęstunek oraz napoje. Przedświąteczne spotkanie wielkanocne dopełnione zostało wręczeniem wszystkim dzieciom symbolicznego prezentu.


2012-04-16 Spotkanie z Zajączkiem w Czechowicach Południowych

aktualnosciNa uwagę zasługuje fakt, że w pomoc przy zorganizowaniu tegorocznego „spotkania integracyjnego z Zajączkiem Wielkanocnym” aktywnie zaangażowali się wolontariusze – mieszkańcy miasta Czechowice –Dziedzice (oprawa fotograficzna, pomoc i obsługa przy posiłkach, prowadzenie zabaw z dziećmi). Ośrodek dziękuje wszystkim zaangażowanym za pomoc w przygotowaniach i realizacji spotkania tj. : Pani Dyrektor SP nr 3 w Czechowicach – Dziedzicach Danucie Łuszczak za nieodpłatne udostępnienie pomieszczeń na spotkanie integracyjne sponsorom: PSS SPOŁEM ul. Niepodległości 23 „GRYGA” Sp. Z o.o. ul. Legionów 71 „PAPIRUS” FIRMA HANDLOWA Ul. Wodna 21 FIRMA HANDLOWA Urszula i Andrzej Balisz ul. Słowackiego wolontariuszom: Katarzyna Polewczyk – pedagog SP nr 3 Aneta Jabłońska – pedagog SP nr 3 Marlena Kocur - opiekun Zdzisław Niedźwiedź - fotograf


2012-01-30 INFORMACJA o realizacji programu „Pomoc państwa w zakresie dożywiania\"w roku 2012

Ośrodek Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach informuje, że w bieżącym roku nadal realizowany jest program wieloletni „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na postawie ustawy z dnia 5 grudnia 2005 roku o ustanowieniu programu wieloletniego „Pomoc państwa w zakresie dozywiania”. W ramach Programu są realizowane działania dotyczące w szczególności: 1) zapewnienia pomocy w zakresie dożywiania: a) dzieciom do 7 roku życia, b) uczniom do czasu ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej, c) osobom i rodzinom znajdującym się w sytuacjach wymienionych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.